Yaralar, farklı değerlendirme ve sınıflandırmalara göre ele alınırken her yara çeşidinin tedavisi benzer değildir. Yaranın bulunduğu bölge ve hangi evrede olduğu kadar yaranın cinsi de tedavide karar verilirken dikkate alına faktörler arasındadır.

Tedavinin kısa sürede başarılı bir noktaya taşınabilmesi adına gerekli olan doğru teşhisi uzman bir hekim desteği ile elde etmek mümkün olur.

 

Negatif Basınç Vakum Tedavisi

Kronik ve akut yaralar için tercih edilen bu tedavi yönteminde ödem ve enfeksiyon kontrol altına alınır. Kanlanmanın arttırılması ile hormonların harekete geçirilmesi amaçlanır. Yaranın hızlı iyileşmesine katkı sağlayan bu tedavi yöntemi uzman bir hekim tarafından titizlikle gerçekleştirilmelidir.

PRP Tedavisi

Saç ekim işlemlerinde sıkça başvurulan PRP yöntemi cilt sorunlarının giderilmesi için kusursuz bir seçenektir. Yaralı bölgeye uygulandığında iyileşmeyi hızlandırır. Büyüme hormonlarının özel yöntemlerle alınıp yaralı bölgeye uygulanması ile iyileşme sağlanırken ağrısız bir seçenek olması oldukça değerlidir.

Büyüme Hormonu Tedavisi

Diyabet yaraları ile karşı karşıya kalındığında tercih edilen bu yöntem ile iyileşmenin hızlı ve kusursuz bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır. Uzuv kayıplarının engellenmesine yardımcı olan bu yöntemde kullanılan ilaçların Küba’dan ithal edildiği bilinir.

Medikal Yara Tedavisi

Teknolojik ürünlerin kullanılması ile gerçekleşen bir yara tedavisi söz konusudur. Hastaların test ve değerlendirmeler sonucunda bu tedavi ile iyileşmesi sağlanır. Kullanılan ürün ve teknikler oldukça değerlidir. Bu anlamda son dönemin en dikkat çeken yara bakım ve tedavi uygulamalarından bir tanesi olarak kabul edilir.

Ozon Tedavisi

Vücutta bulunan oksidanın antioksidan yardımı ile kontrol altına alınmasını sağlayan ozon tedavisi; bakteri, mantar ve virüslere karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Yaraların hızlı ve kusursuz bir şekilde iyileşmesinde yaygın bir şekilde tercih edilir.

Evde Yara Bakımı

Yaraların steril ortamda ve uzman hekimler tarafından kontrol altında tutulması gerekir. Bu nedenle hastanelerde gerçekleşen pansumanlar son dönemde evde de yapılmaya başlanmıştır. Enfeksiyon ve virüs tehlikesini en aza indirmek adına gerçekleşen yara kontrol ve bakımı ile hastanın daha hızlı iyileşmesi sağlanır. Ev konforunda gerçekleşen tedavi sayesinde hastanın hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatladığı söylenebilir.