İnsan yaşamında karşılaşılan çeşitli faktörler dolayısı ile deri ve dokularda bütünlüğün bozulmasında yara adı denir. Nedenleri oldukça çeşitli olabileceği gibi vücutta görülebilecekleri yerler de farklılaşan yaralar niteliklerine göre sınıflandırılır.

Yara çeşitleri; iyileşme süresi, yaranın durumu ve hassasiyeti gibi alternatifler üzerinden sınıflandırılırken bu yaraların en önemli olanlarını aşağıda sizler için derledik.

 

Kronik Yara

Kronik yara; iyileşme süreci 4 ila 6 hafta arasında değişkenlik gösteren deri ve doku bozulmalarına denir. 4 farklı evrede oluşan bu yaraların ilk evresinde deri ve doku bozulması görülmez. Kızarıklığın hakim olduğu ilk evre sonrasında ikinci evrede deri bütünlüğü bozularak doku açığa çıkar. 

Üçüncü evrede doku açılması çok daha ciddi boyutlara ulaşırken tendonların hasar görmezi ve ölü doku oluşumu da söz konusudur. Son evrede enfeksiyonun bölgeyi kapladığı kemiğin gözükmeye başladığı ifade edilebilir. Bu evrede ağrı hissinin olmadığı bilinir.

Diyabetik Ayak Yarası

Diyabet veya halk arasında bilinen adı ile şeker hastalığı, kontrol altına alınmadığında ayak damarlarında tıkanıklık ve sinir hasarına neden olur. Damarların tıkanması neticesinde ayaklara yeteri miktarda kan taşınamaması sinir hasarı oluşumuna neden olur. Kan taşınmayan dokuların ölmesi ve enfeksiyon ile kaplanması çok kısa bir sürede gerçekleşir.

Diyabetik ayak yarası ile karşı karşıya kalan hastalar için yaraların hissedilmesi zordur. Gözle gözlemlenmesi gereken bu yaralara zamanında müdahale edilmemesi uzuv kaybına dahi neden olabilmektedir. Ayaklarda yanma, kızarıklık, şişkinlik, ödem ve his kaybı gibi durumlarla belirti gösteren diyabetik yaralara karşı mutlaka hızlı önlem alınmalıdır.

Varis Yaraları

Ayaklarda bulunan toplar damarlardaki tıkanıklık nedeni ile gelişen yaralara varis yaraları denmektedir. Ayak bileği ve çevresinde gelişen bu yaraların su toplama ve ödem gibi belirtiler gösterdiğinden söz etmek gerekir. Yürüme bozuklukları ve şiddetli ağrılara neden olan varis yaralarının tedavisinde mutlaka uzman bir doktordan destek alınması gerekir. Erken teşhis ile ağrısız bir tedavi mümkün olur.

Yatak Yarası

Tıp literatüründe bası ülserleri olarak da bilinen yatak yarası; uzun süre yatağa mahkûm olan kimselerde görülen yaralanmalardır. Dokuların oksijensiz kalması sonrasında oluşan bu yaraların genellikle kalça ve topuk bölgesinde şekillendiği bilinir. Yatak yaralarına karşı yatağa bağlı hastanın pozisyonu sık sık değiştirilmeli ve derisinin nemli kalması sağlanmalıdır.

4 farklı evrede şekillenen bu yaraların ilk evresinde deri bütünlüğü bozulur. İkinci evrede dokularda bozulma başlarken sonraki evrede kas ve tendonlar da bozulmaya başar. Son evrede yara kemiklere kadar ulaşır. Bu nedenle teşhis ve tedavi için bir uzmana başvurmak şarttır.